TR 2015 – EXE Rally

povrch
charakter tratě
počasí
délka
počet RZ
startujících
asfalttechnické RZsucho, slunečno193km2285

Předposlední soutěží byla čistě asfaltová EXE rally skládající se z převážně dlouhých a velmi náročných zkoušek všech druzích asflatu. S celkovu délkou blížící se 200 kilometrům patřila k nejdelším soutěžím v šampionátu.
Nedobrý vstup do soutěže zaznamenal Martin Kožíšek, když hned na úvodní sosnovské speciálce škrtl a gumy, přetočil vůz a ztratil téměř 10s na vítěze. Následně však v první sekci vyhrál 2RZ ze tří a do prvního servisu přijížděl na 3. místě. Druhá sekce větší změny na čele nepřinesla, pouze se snížily rozestupy a obrovskou vyrovnanost závodu dokazuje fakt, že po 7.RZ byl rozdíl mezi 1. a 4. jezdcem necelé 4 sekundy. V poslední velmi dlouhé sekci první etapy čítající 4RZ o celkové délce přes 40km se Martin dokázal posunout na 2. místo a do druhé etapy si nesl náskok cca 9s na duo se Sadacu Lukáš Večeřa a Jakub Hoffman a zároveň ztrátu 10s na prvního Marka Petera. Honza Vaník po celou etapu hledal rytmus a nakonec ji zakončil na 34. místě.
Ve druhé etapě se pokračovalo ve vysokém tempu a rozestupy u prvních 4 jezdců se měnily jen mírně. Největší změna přišla v 15.RZ, kdy po Jakub Hoffman trefil strom a musel tak odstoupit ze 3. místa. Přes velkou náročnost a délku soutěže se pak až docíle nic nezměnilo – vyhrál Marek Peter o 10 s před Martinem Kožíškem, třetí dojel s mankem 22s Lukáš Večeřa. Honza Vaník zajel několik slušných časů a soutěž zakončil na 17. místě celkově 10. v kategorii.
Druhé místo Martina Kožíška a odstouepní Jakuba Hoffmana navíc znamenalo, že se o celkovém titulu rozhodne až na poslední soutěži šampionátu – rozdíl mezi oběma jezdci byl je 24 bodů.

Jednu z nejvyrovnanějších soutěží okomentoval Martin Kožíšek:

Celý závod to byla přetahovaná o vteřinky. Já začal chybou hned na 1.RZ, ale pak už to bylo po zbytek soutěže dobré a ve slušném tempu. I když se ve druhé etapě už pořadí neměnilo, tak to bylo velmi vyrovnané a člověk cítil tlak od soupeřů, neboť každá chybka nebo pomaleji ztráta tempa v RZ mohla znamenat propad. Tuhle soutěž a ty souboje jsem si užíval od začátku do konce.


Výsledky (kompletní výsledky)
poř. jméno auto čas
1. Peter Marek Citroen DS3 WRC 112:23.02
2. Kožíšek Martin Ford Fiesta WRC +9.85
3. Večeřa Lukáš Citroen DS3 WRC +22.42
17. Vaník Jan Citroen DS3 WRC +6:16.72

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>